Minerały niezbędne dla zdrowia. Sprawdź, które z nich zawiera woda źródlana Iwoniczanka!

05-12-2018

Minerały Iwoniczanki

Wapń, magnez, sód, potas, fluor, wodorowęglany, siarczany i chlorki – to główne składniki mineralne, które w odpowiednich ilościach wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Wszystkie też znajdują się także w składzie wody źródlanej Iwoniczanka. Przekonaj się, jaką pełnią rolę w organizmie oraz do czego może doprowadzić ich niedobór bądź nadmiar.

30 składników mineralnych niezbędnych dla organizmu

Pośród składników mineralnych aż trzydzieści jest niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektóre z nich – zwane makroelementami – powinny być dostarczane w większych ilościach (dzienne, średnie zapotrzebowanie osoby dorosłej na makroelementy wynosi ponad 100 mg). Inne – określane mianem mikroelementów – pozostają ważne dla zdrowia, zapotrzebowanie na nie jest jednak dość niskie (nie przekracza 100 mg dziennie).

Niedobór składników mineralnych rzutuje negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Może stać się przyczyną wielu schorzeń, źle wpływa także na wygląd: cerę, włosy, paznokcie. Trzeba jednak pamiętać, że równie niebezpieczny jak brak niektórych minerałów, może być także ich nadmiar. To dlatego tak ważna jest starannie zbilansowana dieta – oraz ostrożność przy doborze ewentualnych suplementów diety.

Zdrowa dieta

Wapń jest kluczowym składnikiem dla ustroju. Stanowi on podstawowy budulec kości i zębów. Poza tym bierze udział w krzepnięciu krwi, wspomaga prawidłową pracę serca i mięśni, oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Każdy człowiek potrzebuje dziennie od 600 do 1200 mg wapnia, a w czasie osłabienia w wyniku choroby nawet do 2000 mg. Najbardziej znanym skutkiem niedoborów wapnia jest utrata gęstości kości – prowadząca do osteoporozy – ale może dojść także do problemów z krzepliwością krwi (co wiąże się na przykład z występowaniem siniaków i krwotoków z nosa), pojawienia się zmęczenia, skurczów mięśni, bezcenności, bólu stawów. Aby skutecznie uzupełniać niedobory wapnia w codziennej diecie, powinno się pić wodę zawierającą w 1 litrze co najmniej 140 mg wapnia. Nadmiar wapnia występuje bardzo rzadko: najczęściej, jeśli długi czas zażywamy suplementy diety bez konsultacji z lekarzem.

Woda Iwoniczanka zawiera 143.20 mg/l wapnia, co pokrywa 14% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Magnez, jest drugim po wapniu, kluczowym składnikiem dla organizmu. Reguluje napięcie mięśni, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, zmniejsza poziom stresu. Bierze udział w przemianie materii, stabilizuje funkcje układu nerwowego, pełni również istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu naczyniowo – sercowego. Ponadto zapobiega chorobom nowotworowym, zawałom serca oraz miażdżycy naczyń krwionośnych i pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez to około 400 mg w przypadku osób dorosłych. Niedobór magnezu jest obecnie dość często spotykany – winę za to ponoszą nadużywanie alkoholu, duże ilości pitej kawy, nieregularne odżywianie, stresujący tryb życia. Efektem niedoborów mogą być rosnące rozdrażnienie, zmęczenie, skurcze mięśni oraz wzrastające ryzyko takich chorób, jak miażdżyca i nowotwory. Znacznie rzadziej występuje zjawisko nadmiaru magnezu w organizmie – zwykle stanowi ono skutek uboczny schorzeń albo nieostrożnej suplementacji. Należy pamiętać, że uzupełnianie magnezu w organizmie powinno odbywać się równocześnie z podaniem wapnia.

Woda Iwoniczanka zawiera 26,64 mg/l magnezu, co pokrywa 8% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Sód reguluje gospodarkę wodną organizmu, ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego (reguluje napięcie mięśniowe, również serca), a ponadto pomaga zachować równowagę kwasowo – zasadową organizmu. Jego niedobór sprawia, że gospodarka wodna organizmu i praca serca ulegają zaburzeniu. Dzienna dawka do spożycia według Światowej Organizacji Zdrowia wynosi około 6g. Nadmiar sodu jest jednak bardzo niebezpieczny: może doprowadzić do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Jego nadmiar występuje także znacznie częściej niż nadmiar magnezu czy wapnia. Należy więc unikać przyjmowania zbyt dużych ilości produktów bogatych w sód.

W wodzie Iwoniczanka zawarte jest 27,55 mg/l sodu, co pokrywa 2% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi około 4700 mg na dzień. Potas to elektrolit, niezbędny do prawidłowej pracy serca, dostarczający komórkom składników odżywczych, wspomagający proces spalania białek i węglowodanów. Wspiera także prawidłowe funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego i pracę nerek. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej i osteoporozy. Jego niedobory mogą doprowadzić do zaburzenia pracy serca, nadciśnienia, oraz osłabienia mięśni. Niedobór potasu jest dość często spotykany, za to problemy ze zbyt dużą ilością tego elektrolitu w organizmie mają zwykle wyłącznie osoby borykające się z chorobami nerek.

W wodzie Iwoniczanka zawarte jest 1,77 mg/l potasu, co pokrywa 1% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Fluor wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Ponadto stymuluje wzrost kostny, bierze też udział w budowie tkanki łącznej, mięśni, włosów i skóry. Fluor jest jednak mikroelementem – i chociaż musi być dostarczany do organizmu, dzienne zapotrzebowanie na tę substancję pozostanie niewielkie. Najlepiej dostarczać go organizmowi w wodzie pitnej: dobrze wpływa to na stan jamy ustnej i uzębienia. Jego niedobory objawiają się przede wszystkim pod postacią próchnicy i tworzenia się kamienia nazębnego. Nadmiar zaś – zaburza wchłanianie wapnia, może doprowadzić do problemów z tarczycą i stanem skóry.

Dzienne zapotrzebowanie na fluor u osób dorosłych waha się od 3 mg do 4 mg na dobę. W wodzie  Iwoniczanka zawarte jest 0,214 mg/l fluoru, co pokrywa 7% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Wodorowęglany i siarczany korzystnie wpływają na procesy przemiany materii oraz pomagają utrzymać równowagę kwasową w żołądku i jelitach. Ponadto HCO3 obniżają poziom cukru we krwi regulując jej kwasowość, a SO42- wpływają korzystnie na przemianę materii zwiększając funkcje wydzielnicze wątroby. Wodorowęglany alkalizują również kwasy żołądkowe i są korzystne dla osób cierpiących na nadkwasotę przynosząc ulgę w dolegliwościach. Chlorki zaś utrzymują prawidłowe ciśnienie osmotyczne w komórkach, a jako składnik kwasów trawiennych w żołądku odgrywają istotną rolę w procesach trawiennych.

Woda źródlana każdego dnia

Woda Iwoniczanka jest średniozmineralizowaną wodą źródlaną o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym. Jest ona bezpieczna pod kątem mikrobiologicznym i fizykochemicznym oraz zawiera składniki mineralne w zbilansowanych proporcjach, dzięki czemu może być spożywana w dowolnej ilości – dostarcza cenne substancje, ale jednocześnie nie pojawia się ryzyko, że doprowadzi do wystąpienia ich nadmiaru w organizmie. Dzięki obecności składników mineralnych występujących w zjonizowanej, łatwo przyswajalnej dla organizmu formie, jest ona wartościowym uzupełnieniem codziennej diety, a ze względu na swoją pierwotną czystość mikrobiologiczną może być wykorzystywana bez obaw w gospodarstwach domowych i w przemyśle spożywczym.