Woda do biura – w jaki sposób wybrać dostawcę wody i napojów do firmy?

27-01-2020

Woda do biura

W większości firm udostępnianie pracownikom i gościom wody pitnej stało się już biznesowym standardem. Dlaczego warto zadbać o to, aby w firmie zawsze znajdowała się woda dla pracowników i gości? Czym kierować się, wybierając jej dostawcę? Jakie rozwiązania w zakresie dostarczania wody do biur są dostępne? Te wszystkie zagadnienia przybliżamy w dzisiejszym artykule.

Woda do biura – dla pracowników i dla gości

Dostępność wody do picia oraz napojów to jeden z dodatkowych benefitów dla pracowników. Tego typu drobne „dodatki” są wysoko cenione przez osoby zatrudniane i często stają się jednym z czynników wpływających na decyzję o pozostaniu w konkretnej firmie. Stały dostęp do wody i napojów może więc dobrze wpływać na atmosferę pracy i na to, jak firma jest postrzegana. Oddziałuje także pozytywnie na samopoczucie i efektywność pracowników. Odpowiednie nawodnienie ułatwia utrzymanie koncentracji, dodatkowo pracownik nie musi wychodzić w godzinach pracy do sklepu, jeśli skończy się mu własny napój. Warto też dodać, że latem, gdy temperatura rośnie, przepisy nakładają na zatrudniającego obowiązek dostarczenia pracownikom wody do picia.
Standardem biznesowym jest również udostępnianie wody podczas spotkań, konferencji i szkoleń organizowanych w siedzibie firmy. Klientom i partnerom biznesowym odwiedzającym biuro, zazwyczaj oferuje się kawę lub herbatę – normą staje się jednak także ustawianie na stolikach butelek wody, z których gość może skorzystać.

W jaki sposób udostępnić wodę do picia w biurze?

Istnieje kilka opcji w zakresie zaopatrzenia biura w wodę i napoje. Pośród najpopularniejszych rozwiązań można wymienić zamawianie wody w systemie sprzedaży bezpośredniej, robienie zapasów w supermarketach, posługiwanie się filtrami oraz korzystanie z dystrybutorów wody. Każda z tych opcji ma pewne zalety – niektóre jednak nie sprawdzą się w każdej sytuacji.
Samodzielne kupowanie wody i napojów bywa problematyczne. Nie tylko Pracodawca lub oddelegowany przez niego pracownik musi stracić na to sporo czasu, ale konieczne jest także przetransportowanie tych zakupów do firmy Dodatkowo, często butelki po wodzie i napojach z marketów nie są opakowaniem zwrotnym Jest to rozwiązanie mało ekologiczne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na ilość generowanych przez firmę odpadów, co z kolei powiększa koszty jej działalności.
Z kolei dzbanek wody z filtrem to opcja ekologiczna, posiadająca jednak pewne „minusy”. Filtracja to proces czasochłonny, co jest problematyczne, gdy z jednego dzbanka musi korzystać kilka osób. Taka woda wykorzystywana jest też zwykle do robienia herbaty czy kawy – szybko więc trzeba nalewać ją od nowa i ponownie czekać na filtrację. Dystrybutory wody są dość wygodne i ekologiczne. Wybiera się je na ogół jedynie do dużych firm. Nie sprawdzą się jednak przy okazji spotkań, konferencji– lepszą opcją w takich sytuacjach jest woda w butelkach.
Zamówienie wody z dostawą do biura to rozwiązanie komfortowe. Produkty trafiają bezpośrednio do firmy, dzięki czemu nikt nie musi po nie jeździć ani ich dźwigać. Butelki zawsze są w razie potrzeby pod ręką, i mogą z powodzeniem być nie tylko wykorzystywane przez pracowników, ale także oferowane klientom czy na przykład uczestnikom szkolenia. Ta opcja sprawdzi się także zarówno w firmie mniejszej, średniej, jak i większej – można bowiem dostosować ilość zamówienia do potrzeb organizacji. Woda do firmy zamawiana w dostawie bezpośredniej to więc jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Ważne jednak, aby wybrać odpowiedniego dostawcę.

Woda do biura

Czym się kierować, wybierając dostawcę wody dla firm?

W jaki sposób wybrać odpowiedniego dostawcę wody do biura? Najlepiej zacząć od zorientowania się, jakie firmy działają na pobliskim obszarze. Część producentów rozprowadza towary jedynie na określonym terytorium. Następnie – pora zapoznać się z ich ofertą, zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:
• Jakie produkty oferuje dostawca?
W biurze warto mieć przede wszystkim wodę – szczególnie źródlaną, którą, ze względu na zbilansowaną zawartość materiałów, może pić każdy w dowolnych ilościach. Woda dobrze gasi pragnienie, nie ma też obaw, że komuś nie będzie smakować (jak w przypadku niektórych napojów). Jeśli jednak Pracodawcy zależy, aby dostarczać szerszy wybór napojów pracownikom i gościom – dobrze sprawdzić, czy dostawca oferuje różne warianty wody (niegazowane, lekko gazowane i gazowane) oraz inne produkty (takie jak soki, napoje gazowane czy napoje niegazowane).
• W jakich butelkach dostarczany jest produkt?
Optymalna sytuacja to mniejsze, zwrotne butelki szklane. Gdy butelki są zwrotne – za ich odbiór odpowiada firma dostawcza. Dzięki temu firmy generują mniej odpadów, a powtórne wykorzystywanie szklanych butelek to ekologiczne rozwiązanie. Niewielkie butelki są poręczne i lepiej sprawdzają się podczas spotkań z klientami.
• Czy dostawy wody realizowane są regularnie?
Dobrze zdecydować się na dostawcę, który dostarcza produkty przynajmniej raz w tygodniu – i może zrobić w godzinach pracy firmy.
• Jakie opcje dokonania zamówienia i płatności oferuje dostawca?
Zazwyczaj optymalna sytuacja to taka, w której firma może dokonać zamówienia w najwygodniejszy w danej chwili sposób. Dobrym pomysłem może więc być zdecydowanie się na dystrybutora, który umożliwia zarówno złożenie zamówienia przez stronę, jak i Facebooka, telefon do biura obsługi lub dzięki kontaktowi bezpośredniemu z przedstawicielem.
Płatności również powinny być dostosowane do potrzeb – warto więc zainteresować się ofertami dostawców, którzy umożliwiają płatności szybkim przelewem przy składaniu elektronicznego zamówienia, płatności przelewem z odroczonym terminem jak i zapłatę gotówką przy odbiorze.
• Jak długo dostawca działa na rynku i jakie dodatkowe informacje można o nim znaleźć?
Ważnym krokiem jest sprawdzenie dotychczasowej historii dostawcy. Producent działający na rynku już od jakiegoś czasu zazwyczaj posiada większe doświadczenie i jest bardziej wiarygodnym partnerem biznesowym.
Dobry pomysł to sprawdzenie dodatkowych informacji. Jak wyglądają strona i social media dostawcy? Czy prowadzi je regularnie? Czy angażuje się w różne wydarzenia, czy można dowiedzieć się czegoś więcej o jego partnerach biznesowych? Zwrócenie uwagi na takie szczegóły pozwoli wybrać rzetelną firmę.

Jeśli potrzebujesz wody z dostawą do firmy – zachęcamy do kontaktu z biurem obsługi lub złożenia zamówienia poprzez formularz.