Jaką wodę podawać niemowlakom – zalety wody źródlanej dla dzieci.

27-08-2018

Woda dla niemowlaka

Każda mama chce, aby jej dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem. Aby zagwarantować maluchowi dobre samopoczucie, powinien otrzymywać odpowiednie płyny Czym należy gasić pragnienie małego dziecka? Wodą źródlaną, mineralną, z kranu, a może herbatkami i sokami?

Dlaczego woda źródlana jest najbardziej odpowiednia dla dziecka?

Ciało małego dziecka składa się z wody w niemal 80%. Woda jest więc mu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jest potrzebna nie tylko do picia, ale także przygotowywania mleka modyfikowanego, jeśli z jakichś powodów malec nie jest karmiony piersią. Na bazie wody można przyrządzić również herbatkę i inne posiłki, kiedy rozpoczniemy proces rozszerzania diety niemowlaka. Jaką wodę jednak powinniśmy wybrać?

Woda mineralna zawiera duże ilości składników mineralnych. Są one oczywiście zdrowe, ale należy pamiętać, że małe dzieci otrzymują substancje odżywcze przede wszystkim w mleku. Tym samym podawanie im regularnie wody mineralnej może doprowadzić do nadmiernego obciążenia nerek. Absolutnie nie wolno podawać maluchowi wody wysokozmineralizowanej. Z podobnych powodów należy unikać wód leczniczych. Wysokie stężenie minerałów, doskonałe do leczenia niektórych chorób, może zaszkodzić dziecku. Generalnie przyjmuje się, że dzieci do pierwszego/drugiego roku życia powinny pić wodę o niskiej mineralizacji tj. o zawartości poniżej 500mg/l składników mineralnych.

Woda z kranu w teorii jest zdatna do picia. Należy jednak pamiętać, że zanim wypłynie z naszego kranu, przepływa przez długą sieć wodociągową , co nie pozostaje bez wpływu na jej jakość. Nawet specjalny filtr nie zawsze wystarczy, aby zagwarantować, że taka woda będzie bezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo chlorowanie (lub ozonowanie) oczyszcza wodę z kranu, ale też niekiedy nadaje jej nieprzyjemny smak. Nie mamy też pewności, czy chlorowana woda będzie całkowicie wolna od wszystkich związków chemicznych, które mogą przez lata kumulować się w organizmie, a przecież każdy rodzic chce dla swego dziecka jak najlepiej.

Woda źródlana wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Dzięki zbilansowanej zawartości minerałów jest zdrowa, ale nie dostarczy też składników mineralnych w nadmiarze – tym samym jej podawanie dzieciom pozostaje całkowicie bezpieczne.

Warto pamiętać, że organizm każdego dziecka jest inny. Dlatego najlepiej zapytać lekarza pediatrę, który opiekuje się dzieckiem, czy podawanie maluchowi wody o danych zawartościach składników mineralnych będzie bezpieczne.

mama i dziecko

Na co zwrócić uwagę, podając maluchowi wodę?

Jeżeli nasze dziecko pije wodę źródlaną, najlepiej, aby była to woda niegazowana. Dwutlenek węgla może podrażnić delikatny układ pokarmowy niemowlęcia.
Wodę podawaną małemu dziecku warto przegotować, a następnie ostudzić do odpowiedniej temperatury (jeśli woda ma służyć do przyrządzenia mleka, powinna mieć temperaturę około 38 stopni).
W pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy karmione jest wyłącznie piersią, nie ma potrzeby uzupełniania diety o inne napoje czy pokarmy . Jeżeli jednak malucha karmimy mlekiem modyfikowanym, wskazane jest wzbogacenie jego diety o wodę (około 20% ilości wypijanego mleka). Od momentu, kiedy malec zaczyna przyjmować stały pokarm, powinien wypijać około 400 mililitrów wody dziennie – inaczej może dojść do odwodnienia.

Czy herbatki i soki będą lepsze dla dziecka niż woda?

Soków nie powinno podawać się dziecku w pierwszych miesiącach życia. Zazwyczaj przyjmuje się, że dziecko może pić niedużą ilość soków, gdy skończy cztery miesiące. Warto jednak przyzwyczajać je do picia czystej wody od pierwszych miesięcy życia – jeśli maluch przywyknie do soków, może później już zawsze preferować słodzone napoje i grymasić, gdy dostanie wodę. Tymczasem właśnie woda doskonale gasi pragnienie, nie zawiera węglowodanów (co ma duże znaczenie ze względu na rosnący odsetek dzieci z otyłością), ma zbawienny wpływ na organizm.
Podając dziecku sok, powinniśmy również uważać, aby nie przesadzić z jego ilością. Dziecko poniżej pierwszego roku życia nie powinno wypijać więcej niż około pół szklanki dziennie, a między pierwszym a trzecim rokiem życia – nie więcej niż szklankę.

Od czasu do czasu można natomiast bez obaw podać kilkumiesięcznemu dziecku herbatkę. Najlepiej jednak, aby była niesłodzona i przyrządzona na bazie wody butelkowej.

mama i małe dziecko

Czy dziecko powinno być myte wodą butelkową?

Niektórzy uważają, że dziecka nie należy myć w wodzie z kranu – i przegotowują ją lub używają wody butelkowanej.. Jeśli lekarz pediatra nie widzi jednak przeszkód do kąpieli niemowlaka w wodzie z kranu, jej gotowanie jest zbyteczne.
Zwykła, nieprzegotowana woda w żaden sposób nie powinna dziecku zaszkodzić, o ile nie cierpi na jakieś alergie bądź nie ma skłonności do podrażnień, a zarówno do kąpieli jak i po niej używane są odpowiednie kosmetyki.
Wodą przegotowaną lub butelkowaną warto natomiast myć twarz dziecka.